Yazı

Lost 3. Sezon sona erdi; cevaplanması gereken soruları da arkasında bırakarak…

“Popüler Mekanik” olarak, ABC dizilerinde bazı teorileri çürüten biz, ki bunlar arasında zamanda seyahat, paralel evrenler, kara duman ve görünmeyen adamlar vb. sayabiliriz… “Yazar, yapımcı, ordu mesupları ve dinamitler konusunda yetkili kişilerin de dikkatini çekmek için, resmi bir kaynak olan Robert Young Pelton’a bazı sorular sorduk… Bölümde gördüklerimiz ne kadar gerçeğe yakındı ve Pelton’dan aşağıdaki cevapları aldık

1. Bir silah “atışıyla” dinamitleri patlatmak mümkün müdür ?

lost

“Diğerleri” ve “Kazazedeler” sahilde tam olarak savaşa başladılar. Kazazedeler, dinamit yığınlarını yerleştirdiler ve “Diğerleri” saldırıya geçtiğinde , tüfeklerini kullanarak dinamitleri patlattılar. Pelton’un uzmanlığına göre bizi bunun olabileceğine inandırmak için, yapımcıların bunu bu şekilde yapmaları gerekiyordu. “Dinamit, açık alanda yeterince etkin değildir” ve “dinamit yığınları patlamadan önce orada muhtemelen dağılacaktı”…

Ayrıca Pelton’a göre tek hata bu da değil, “dinamitler 1800’lü yıllardan kalma olsaydı, patlama gerçekleşmeyebilirdi”. … Belki de “adanın mistik gücü”, dinamitlerin patlamasına neden oldu!!!

2. Bir “el bombası”, su altında gerçekten patlar mı?

Mikhail’in dokuz canlı olduğunu düşünmezsek, ilginç bir yaklaşım…Mikhail’in su altında bir el bombasını patlatması mümkün mü?

Pelton’a göre olasılığı çok yüksek olmayan bir durum. “ Elbombalarının su altında ve açık alanda/havada etkisini karşılaştıracak olursak, suda etkisi çok daha az olacaktır. Patlamalarda kullanılan iki ürün, “şarapnel ve patlama” ancak bir araya geldiğinde bir camı kırabilir. Bu arada Pelton’a göre, su altı pencerelerinde kullanılan camlar, “plexi-cam”dan yapılmaktadır ve sağlam bir conta ile gemiye birleştirilmiştir.

Fakat başka bir şey daha söylenebilir; Mikhail, patlamaya çok yakındı ve bomba akciğerlerine, iç organlarına çok yakındı…Belki sonunda, gökyüzündeki başka bir ambara doğru gitmiştir!!!

3. Birisinin boynunu gerçekten “bacaklarınızla” kırabilir misiniz?

lost

Iraklı, işkenceci Sayid’in kendisini düşmanlara yakalatmasına izin verdiğini görmek, gerçekten ilginçti. Sayid’in, elleri arkadan bağlıyken, adamın boynunu ayaklarıyla kırdığına inanmak da çok zordu.Pelton’a göre “bu hareketin olması kesinlikle mümkün…“ Ama aynı zamanda, Sayid’in bulunduğu koşullarda bunu yapabilmek oldukça zor.” Hatta üçüncü sezonun başlarında gördüğümüz Sayid’i düşününce, Sayid bunu yapamaz diyebiliriz. Öfkesini kontrol ettiğini hariç tutarsak, belki olabilirliğini düşünebiliriz…

4. Rousseau’nun “telsiz (radyo) yayını”, gerçekten bir uydu telefonunu, sinyal alamaması için bloke edebilir mi?

Charlie, “The Looking Glass” (Ayna) istasyonundaki sinyalleri bozan cihazı kapatınca, kazazedeler ilk başta yine uydu telefonundan sinyal alamadılar. Çünkü, Rousseau’nun 16 yıldır yayınlanan “yardım çağrısı” buna engel oluyordu.

Pelton’a göre bu “imkansız”. Sinyal alınması ya da gönderilmesi, sadece “sinyal bozan bazı özel cihazlar ile yapılabilir” ya da uydu telefonlarının çekim alanları engellenebilir. “Telsiz/Radyo sinyalleri”nin, özellikle uydu telefonlarının sinyal almasına ya göndermesine hiç bir şekilde etkisi olamaz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !